O konceptu festivalu
Oživlý středověk v podhradí

Celovíkendová kulturní akce, na které si můžete nejen prohlédnout, ale i sami vyzkoušet různá středověká řemesla doby Karla IV. a při troše šikovnosti si i odnést drobný vlastnoručně vyrobený výrobek. V příjemné atmosféře zde navíc máte možnost diskutovat s šikovnými řemeslníky z celých Čech a Moravy, kteří jednou za rok přijíždějí na zříceninu hradu Zlenice podpořit touto akcí konzervaci této kouzelné kulturní památky.

Největší nekomerční festival

Festival středověkých řemesel je svojí nekomerční povahou unikátní v kontextu celé České republiky. Hostí v průměru kolem 70ti kostýmových aktérů, prezentujících nejen řemesla samotná, ale svojí věkovou rozmanitostí a různorodostí aktivit i samotný život ve středověkém řemeslném podhradí. Zaměření akce je na kvalitní prezentaci dobových řemesel, z nichž si většinu mohou návštěvníci sami vyzkoušet.

Zábava pro celou rodinu na celý den

Jedním z významných přínosů festivalu je rozvoj povědomí nejen o historických řemeslech doby Karla IV., ale i o životě v této době. Mnohá řemesla jsou navíc ve svém základu v čase technologicky téměř neměnná, a jsou použitelná i do dnešních dní. Pro mnohé návštěvníky tak tento festival představuji jedinečnou šanci, jak se poučit o nových dovednostech, které mohou doma, nebo ve školách a zájmových kroužcích i nadále rozvíjet se svými dětmi, či žáky.

Dobová řemesla

Cílem festivalu je prezentovat dobová řemesela co nejvěrněji, za použití replik historických nástrojů a se zapojením nejnovějších poznatků. Historické období, které jsme zvolili pokrývá primárně 14. století s mírnými přesahy do století třináctého i patnáctého. Snažíme se v rámci možností dodržovat i co nejvěrnější podobu jak dobových kostýmů tak všech ostatních doplňků pro dotvoření co nejautentičtější atmosféry.

Dobová kuchyně

Kolem kuchyně se točí vše jak dnes, tak i ve středověku. Přijďte ochutnat výtečné placky na které si nejprve namelete mouku na žernovu a u toho si vyslechnete spoustu informací o tom, co lidé jedli, pili a jaké používali nádobí i techniky.

Dobová hudba

Akci doprovází v průběhu celého víkendu častá hudební vystoupení skupiny RAAVA, kterou již pomalu můžeme s potěšením považovat za „kmenové partnery“ akce. Jejich živelné vystoupení je příjemným zpestřením dne, a jejich přednášky o dobové hudbě i nástrojích velmi inspirativní pro každého hudbu milujícího fanouška.

Chci vědět víc…

Dětský koutek

Co by to bylo za akci, kdyby nemyslela i na ty nejmenší. Kromě mnoha možností vyrobit si vlastní výrobek, kterou mnohé děti nadšeně využívají, je vždy připravena herní aréna plná zábavy se středověkou tématikou. Děti tak mohou soutěžit v dovednostech, soubojích, nebo si vytvořit vlastní papírové suvenýry…

Možnost zakoupení originálních suvenýrů

Na místě je možnost podpořit akci a účinkující zakoupením originálních suvenýrů – z valné většiny vlastnoručních výrobků zúčastněných řemeslníků. Koncept akce je uzavřen všem tradičním stánkařům a podporuje jen vlastní produkci zapojených aktérů. Koupí našich suvenýrů se tak významně podílíte na podpoře celé ho týmu, sdruženého kolem festivalu.

© Copyright | www.atelierhavelka.cz | 2023